اصول اخلاقی

اصول اخلاقی در فصلنامه علمی-پژوهشی سیاست علم و فناوری:

ازآنجایی‌که فصلنامه سیاست علم و فناوری به‌عنوان یک فصلنامه علمی هدفی جز انتشار نتایج دستاوردهای محققین و ترویج و گسترش مطالب علمی در بین مخاطبین و جامعه علمی محققین ندارد لذا بر خود واجب می­داند که نسبت به رعایت اصول اخلاقی در حوزه علم پایبند باشد و در راه ترویج و گسترش درستکاری در علم و رعایت اصول اخلاق در علم نهایت تلاش خود را داشته باشد. در همین راستا فصلنامه سیاست علم و فناوری با بررسی منشورهای اخلاقی مرتبط در زمینه اصول اخلاق در انجام کارهای تحقیقاتی، رعایت اصل امانت‌داری، اصول اخلاقی و انسانی در انجام تحقیقات علمی و همچنین اصول اخلاقی در زمینه نشر مطالب و پذیرش قوانینی همچون  اخلاق در نشر(COPE)، انجمن ناشران دسترسی آزاد به مطالب علمی(OASPA) و همچنین اعتقاد به دسترسی آزاد (Open Access) محققین به مطالب علمی منتشرشده، اقدام به بیان مواضع خود در این خصوص نموده است:

 

اصول اخلاقی فصلنامه:

1- فصلنامه معتقد است که دسترسی همه مخاطبین و محققین به مطالب علمی منتشرشده باید به‌صورت رایگان و آزاد باشد.

2- اصول اخلاق در علم و رعایت اصل امانت‌داری در بین جامعه علمی و محققین باید رعایت گردد.

3- نویسندگان مقالات باید از هرگونه کپی‌برداری و جعل اطلاعات در مقالات ارائه‌شده به فصلنامه خودداری نمایند.

4- فصلنامه با نویسنده/ نویسندگانی که با جعل اطلاعات و یا عدم رعایت امانت‌داری نسبت به تولید مقاله و ارسال آن به فصلنامه برخورد جدی نموده و پس از مشخص شدن واقعیت در هر مرحله از بررسی و یا حتی پس از چاپ مقاله نسبت به آن برخورد نموده و این موضوع در وب‌سایت فصلنامه اعلام و افراد خاطی در لیست سیاه نویسندگان فصلنامه قرار خواهند گرفت.

5- فصلنامه از بررسی و یا پذیرش مقالات افرادی که در لیست سیاه نویسندگان قرار داشته باشند در آینده خودداری خواهد نمود.

6- درصورتی‌که پس از چاپ مقاله مشخص گردد که نویسنده/ نویسندگان در چاپ مقاله مذکور جرمی را مرتکب شده­اند (ازجمله جعل اطلاعات، عدم رعایت اصل امانت‌داری، دروغ‌پردازی و...) آن مقاله از لیست آرشیو مقاله حذف و ضمن اطلاع‌رسانی در شمارگان بعدی فصلنامه و وب‌سایت فصلنامه، اسامی افراد خاطی در لیست سیاه نویسندگان قرار خواهد گرفت.

7- فصلنامه از چاپ مقالات علمی که در انجام آن‌ها اصول اخلاق در علم رعایت نشده باشد خودداری خواهد نمود.

8-فصلنامه در بررسی شکایت واصله به فصلنامه رعایت بی­طرفی را همواره حفظ خواهد نمود و تلاش می­کند که تصمیم­ گیری­ها به‌صورت عادلانه و منصفانه صورت پذیرد.

9- در صورت رخ دادن اشتباه از طرف فصلنامه در اطلاعات ارائه‌شده در یک مقاله، فصلنامه با شجاعت ضمن پذیرش اشتباه خود نسبت به رفع اشتباه از طریق چاپ مجدد اطلاعات صحیح و اعلام آن در شمارگان فصلنامه و وب‌سایت فصلنامه اقدام خواهد نمود.

10- فصلنامه ضمن تهیه فرم تعهد مربوط به نویسندگان تلاش نموده است که نسبت به رعایت حقوق مؤلفین اقدام نماید.

11- فصلنامه در حفظ اصل امانت­داری در محتوای مقالات کوشا بوده و نسبت به رعایت حقوق مالکیت معنوی مؤلفین نهایت تلاش را دارد.

12- فصلنامه با ارائه توضیحات کافی و کامل در وب‌سایت خود در خصوص اصول اخلاقی فصلنامه، تدوین راهنمای نویسندگان، حوزه و زمینه­های جذب مقالات فصلنامه نهایت شفاف‌سازی را با مخاطبین خود دارد.

13- فصلنامه به رعایت اصل داوری و قضاوت بی­طرفانه در خصوص داوری مقالات معتقد بوده و از چاپ مقالاتی که داوری نگردیده و یا به‌صورت ناعادلانه داوری شده­اند خودداری خواهد نمود.

14- فصلنامه معتقد است که در پذیرش مقالات باید فرآیند داوری به‌صورت کامل صورت پذیرد و حداقل دو داور از سه داور اولیه در خصوص مقاله دریافتی نظر مثبت داشته باشند.

15- فصلنامه معتقد است به‌منظور جلوگیری از جانب­داری و یا غرض­ورزی­های احتمالی در داوری مقالات، داوری به‌صورت دو سو کور صورت پذیرد یعنی نویسنده/ نویسندگان مقالات در خصوص اسامی داوران و همچنین داوران نسبت به اسامی نویسندگان مقاله هیچ‌گونه اطلاعی نداشته باشند.

16-  فصلنامه تلاش می­نماید که فرم­های داوری برای تمام مقالات دریافتی و همچنین فرآیند داوری برای همه مقالات به‌صورت یکسان و عادلانه صورت پذیرد.

17- فصلنامه تلاش می­نمایند که فرآیند داوری به‌صورت شفاف و با نهایت دقت صورت پذیرد.

18- فصلنامه در خصوص اعتراض نویسندگان به نتایج داوری، بررسی­های لازم را انجام خواهد داد و در صورت لازم نسبت به تعیین داوران جدید و انجام داوری مجدد اقدام خواهد نمود.

19- فصلنامه در مورد شکایات واصله نسبت به مقالات چاپ‌شده در فصلنامه در خصوص تقلب، کپی‌برداری و ... ضمن بررسی اولیه موضوع در هیئت تحریریه فصلنامه، اقدامات لازم را جهت بررسی دقیق­تر انجام خواهد داد و ضمن رعایت انصاف در قضاوت و بی­طرفی کامل، نتایج بررسی را به اطلاع طرفین خواهد رساند.

 

اصول اخلاقی مربوط به داوران:

20- داوران محترم باید در انجام فرآیند داوری هر مقاله، نهایت دقت را داشته باشند و بر اساس فرم­های داوری از پیش تعیین‌شده توسط فصلنامه و با رعایت انصاف و معیارهای علمی نسبت به داوری مقاله اقدام نمایند.

21- داوران محترم همواره تلاش نمایند که در بررسی مقالات نسبت به ارائه راهکارها و یا پیشنهادات سازنده در جهت بهبود کیفیت مقاله به نویسندگان کوتاهی ننمایند.

22- داوران محترم باید در زمان داوری اصل امانت‌داری را در بررسی مقالات دریافتی را داشته باشند.

23- داوران محترم باید نهایت تلاش خود را در تسریع امر داوری داشته باشند و نسبت به رعایت برنامه زمان‌بندی‌شده برای انجام داوری را همواره مدنظر قرار دهند.

24- داوران محترم باید در خصوص مواردی که در آن احتمال رخ دادن قضاوت ناعادلانه در مورد یک مقاله خاص را می­دهند، حتماً موضوع را به سردبیر فصلنامه اطلاع دهند تا نسبت به تغییر داور مقاله اقدام شود.

 

اصول اخلاقی مربوط به نویسندگان:

25-  نویسندگان محترم از هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع، جعل در داده­ها و ... که به نحوی تقلب در مقاله‌نویسی محسوب می­گردد خودداری نمایند.

26-  نویسندگان محترم از ارسال هم‌زمان مقاله به چند فصلنامه خودداری نمایند.

27- نویسندگان محترم نسبت به رعایت برنامه زمان‌بندی‌شده در خصوص ویراستاری و یا پاسخ‌دهی به جواب داوران و ... نهایت دقت را به عمل‌آورند.

28- نویسندگان محترم نسبت به ذکر منابع مالی تحقیق که منجر به ارائه مقاله گردیده است اقدام نمایند.

29- نویسندگان محترم نسبت به تکمیل اطلاعات مقاله در وب‌سایت فصلنامه اقدام نمایند.

30- نویسندگان محترم نسبت به ارائه تعهدنامه ارسال مقاله و جلب نظر نویسندگان همراه در خصوص ترتیب آن‌ها، پیش از ارسال مقاله اقدام نمایند.